رنگ ، انواع مدل های رنگی و ویژگی های آنها
رنگ ، انواع مدل های رنگی و ویژگی های آنها در ایلوستریتور
23 فوریه 2017
شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور
شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور
4 مارس 2017

روش های مختلف رنگ آمیزی در نرم افزار ایلوستریتور

درس بیست و سوم : روش های مختلف رنگ آمیزی در نرم افزار ایلوستریتور

نرم افزار Illustrator به عنوان یک نرم افزار برداری که کاربرد اصلی آن در طراحی و تصویر سازی ترسیمی است روش های مختلفی را برای رنگ آمیزی اشیاء ترسیمی در محیط نرم افزار در نظر گرفته، که توسط آنها می توان انواع رنگ های یکنواخت (Solid) را باپنل های اختصاصی و ویژه و رنگ های طیفی (Gradient) را نیز با ابزار ها و امکانات اختصاصی خود مورد استفاده قرار داد. ضمن اینکه علاوه بر رنگ، امکان اعمال بافت (Pattern) نیز از طریق کتابخانه های رنگ این نرم افزار فراهم شده است. قبل از اینکه به بررسی هریک از این روش ها و نحوه استفاده از پنل ها و ابزار های رنگ آمیزی در نرم افزار Illustrator بپردازیم برای اینکه آشنایی کلی با روش های رنگ آمیزی در این نرم افزار پیدا کنید لازم است بدانید در نرم افزار Illustrator از روش های مختلفی برای رنگ آمیزی اشیاء ترسیمی استفاده می شود که مهمترین آنها عبارتند از :

۱- استفاده از پنل Color برای رنگ آمیزی

۲- استفاده از پنل Swatch برای رنگ آمیزی

۳- استفاده از گزینه Fill در نوار کنترل

۴- استفاده از گزینه Fill در پنل Appearance

۵-  استفاده از پنل رنگ آمیزی Gradient

روش های مختلف رنگ آمیزی

روش های مختلف رنگ آمیزی

شناخت اصول کار با پنل Color

یکی از روش های رنگ آمیزی در نرم افزار Illustrator استفاده از پنل Color است.این پنل به طور پیش فرض در صفحه نرم افزار وجود دارد ولی در صورتی که بخواهید آن را در صفحه نمایش دهید کافی است از منوی Window گزینه Color را اجرا یا از کلید F6 استفاده نمایید. برای شروع کار با این پنل ابتدا شیء یا مسیر مورد نظر را انتخاب کرده سپس به منوی پنل رفته و یکی از مدل های رنگ مورد نظر و متناسب با خروجی، را انتخاب نمایید. همان طور که در این پنل مشاهده می کنید امکان انتخاب رنگ Fill و Stroke وجود دارد ضمن اینکه نحوه ساخت رنگ آن به صورت ترکیبی است و کاربر براحتی می تواند با استفاده ازدستگیره های رنگ، یا وارد کردن درصد رنگ، ترکیب رنگی موردنظر را ایجاد کند. علاوه بر این در پایین پنل، نوار طیف رنگی وجود دارد که با حرکت اشاره گر بر روی آن، امکان انتخاب رنگ در این پنل فراهم می شود.
توجه داشته باشید که وقتی ترکیب یک رنگ را به صورت درصدی داشته باشید بهترین روش برای ساخت رنگ مورد نظر وارد کردن درصد ترکیبات در کادر جلوی هر رنگ است ضمن اینکه پس از وارد کردن مقادیر عددی، می توان برای تغییرات روی رنگ ایجاد شده از دستگیره های تنظیم رنگ استفاده کرد.

شناخت اصول کار با پنل Swatches

وقتی که هدف شما ساخت جعبه رنگ و استفاده از رنگ های ساخته شده در دفعات بعدی است استفاده از پنل Swatches بهترین انتخاب است.این پنل علاوه بر رنگ های آماده موجود در پنل، دارای کتابخانه ای از رنگ های طبقه بندی شده است که به طراحان این امکان را می دهد که با استفاده از آنها، اقدام به ساخت پروژه های گرافیکی با تنوع رنگی مورد نظر خود نمایند.ضمن اینکه این روش رنگ آمیزی دارای امکان ساخت رنگ به صورت گروهی وهمچنین گروه های رنگی مختلف است که از آنها می توان در ترسیمات یکسان استفاده کرد.
– نحوه ایجاد نمونه رنگ جدید
۱ فایل جدیدی را با اندازه دلخواه ایجاد کنید.

۲- پنل Swatches را بر روی صفحه نمایش دهید. همان طور که مشاهده می کنید به طور پیش فرض در این پنل رنگ، تعدادی رنگ اصلی، رنگ های درجه دوم، رنگ های طیفی، بافت و تونالیته – به درجات مختلفی از رنگ که با سفید ترکیب شده اصطلاحاً تونالیته گفته می شود- های سفید و سیاه و خاکستری وجود دارد.

۳- به منوی پنل رفته یا از پایین پنل با کلیک بر روی گزینه New Swatches یک نمونه رنگ جدید ایجاد کنید.

۴- در پنجره باز شده پس از انتخاب نام نمونه رنگ، نوع رنگ و مد رنگی مورد نظر، از بخش ساخت رنگ با استفاده از دستگیره های موجود، یا با وارد کردن مقادیر عددی مربوط به رنگ مورد نظر، اقدام به ساخت نمونه رنگی دلخواه خود نمایید. توجه داشته باشید که با انتخاب گزینه Global، رنگ مورد نظر در پنل Swatches با یک مثلث سفید نمایش داده می شود و اشیاء یا مسیرهایی که با این سری رنگ ها، رنگ آمیزی می شوند در صورت تغییر رنگ در پنل، به صورت خودکار، رنگ آنها بروز شده و تغییر می کند.

نحوه اعمال رنگ به اشیاء

برای اینکه بیشتر با پنل Swatches و نحوه رنگ آمیزی توسط این پنل آشنا شوید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- در یک فایل دلخواه تعدادی از اشیاء مورد نظر را انتخاب کنید.

۲- به پنل Swatches رفته و برروی رنگ مورد نظر کلیک کنید. همان طور که مشاهده می کنید رنگ انتخابی به شیء یا اشیاء از قبل انتخاب شده اعمال شده است.

نحوه ویرایش رنگ ها در پنل

۱- بر روی رنگ مورد نظر در پنل دابل کلیک کرده تا پنجره تنظیم رنگ Swatch Options باز شود. سپس رنگ دلخواه خود را ایجاد کنید. همان طور که گفتیم اگر بخواهید رنگ ایجاد شده به صورت Global ایجاد شود این گزینه را فعال کنید.

۲- رنگ Global ایجاد شده را بر روی یک شیء اعمال کنید.

۳- مجدداً به پنل رفته و با دابل کلیک بر روی رنگ قبلی آنرا تغییر دهید، همان طور که مشاهده می کنید در کل سند ودر جاهایی که از این رنگ Global استفاده شده، رنگ به صورت خودکار تغییر کرده است.

آموزش تصویری : تنظیمات پنل Swatches

 

نحوه ساخت یک گروه رنگی

یکی از ویژگی های پنل Swatches نرم افزار Illustrator، امکان ساخت گروه های رنگی از رنگ های موجود در یک فایل و یا حتی ساخت گروه رنگی اختصاصی است. برای اینکه بیشتر با این روش و کاربرد آن آشنا شوید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- فایل دلخواهی را باز کنید.

۲- با استفاده از ابزار Selection، تمامی اشیاء یا بخش خاصی از اشیاء موجود در سند را انتخاب نمایید.

۳- بر روی دکمه New Color Group در پایین پنل Swatches کلیک کنید.

۴- در پنجره باز شده ابتدا نامی برای گروه رنگی موردنظر در نظر گرفته، سپس از بخش Create From گزینه Selected Art Work را برای اشیاء انتخاب شده در صفحه موردنظر انتخاب نمایید.در صورتیکه بخواهید رنگ ها به صورت Global ایجاد شوند لازم است گزینه Convert Process To Global را انتخاب کنید. در این حالت رنگ های موجود در سند به Global تبدیل می شوند. در این قسمت این گزینه انتخاب می شود تا در قسمت بعد بیشتر با کاربرد آن آشنا شوید.در پایان بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا گروه رنگی مورد نظر ایجاد شود.

۵- همان طور که مشاهده می کنید یک جعبه رنگ از تمامی رنگ های موجود در فایل مورد نظر ایجاد شده که همه آنها از نوع Global هستند، در این حالت اگر یکی از این رنگ ها را تغییر دهید مشاهده می کنید. که در تمامی بخش های سند که از این رنگ استفاده شده، رنگ مورد نظر تغییر می کند.

۶-  حال اگر بدون انتخاب شیء یا اشیائی در سند بر روی دکمه New Color Group کلیک کنید و در پنجره بازشده نام دلخواهی را برای آن انتخاب نمایید، یک گروه رنگ اختصاصی ایجاد می شود که می توانید با کلیک بر روی دکمه New Swatch از پایین پنل یا ازمنوی پنل Swatches اقدام به ساخت رنگ نمایید. ضمن اینکه می توانید از گروه های دیگر با درگ کردن رنگ به روی آیکن گروه موردنظر، آن را به گروه اختصاصی خود اضافه نمایید.

ایجاد یک گروه رنگی

ایجاد یک گروه رنگی

آموزش تصویری : گروه های رنگی در پنل Swatches
 آشنایی با کتابخانه های رنگ

همان طور که می دانید Illustrator در پنل Swatches دارای کتابخانه ای از رنگ های مختلف است که می توان با کلیک برروی دکمه Swatches Libraries Menu لیست کتابخانه های رنگ آن را نمایش داده سپس با انتخاب گروه و زیر گروه مورد نظر، پنل آن را باز کرد. برای اینکه بیشتر با این روش و نحوه باز کردن کتابخانه ها آشنا شوید به مثال زیر دقت کنید:

مثال: می خواهیم به عنوان مثال از گروه Nature زیر گروه Beach را انتخاب کنیم همان طور که مشاهده می کنید پنل مربوط به رنگ های این کتابخانه باز می شود که می توانید این رنگ ها را نیز با کلیک یا درگ کردن به گروه های اختصاصی خود در پنل Swatches اضافه نمایید. توجه داشته باشید برای اضافه کردن کل مجموعه رنگ های موجود در یک گروه به گروه دیگر، لازم است آیکن گروه رنگی را گرفته و به گروه مورد نظر درگ نمایید.

کتابخانه رنگ در پنل Swatches

کتابخانه رنگ در پنل Swatches

آموزش تصویری : آشنایی به کتابخانه رنگی در پنل Swatches

 

در صورتی که بخواهید گروه های رنگ اختصاصی خود را در قالب یک کتابخانه ذخیره کنید کافی است به منوی پنل Swatches رفته و با استفاده از دستور Save Swatches Library As ASE در قالب یک فایل ASE یا به کمک دستور Save Swatches Library As Ai آن را در قالب یک فایل Ai ذخیره نمایید.

 برای بارگذاری یک کتابخانه ذخیره شده در یک سند جدید لازم است به منوی پنل Swatches رفته و با استفاده از دستور Open Swatch Library و از بخش User Defined اقدام به باز کردن کتابخانه اختصاصی خود نمایید.

  آموزش تصویری : ذخیره کتابخانه و استفاده در سایر سند ها و یا نرم افزار های دیگر
 آشنایی با Color Guide
  آموزش تصویری : استفاده از پنل Color Guide

 

پایان درس بیست و سوم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *