شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور
شناخت اصول کار با Gradient در ایلوستریتور
4 مارس 2017
Muhama blog
عدم نمایش متن در فتوشاپ
12 مارس 2017

آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور

آشنایی با ابزار Mesh و الگوها در ایلوستریتور
درس بیست و پنجم : آشنایی با ابزار Mesh  و الگوها در ایلوستریتور

Mesh تکنیکی است که توسط آن می توان یک شبکه تور مانند بر روی شیء ایجاد کرده و به کمک این شبکه به شیء مورد نظر خاصیت چند رنگی داد. یکی از ویژگی های ابزار Mesh آن است که با شبکه تور مانند خود، خطوطی را به نام Mesh Line بر روی سطح شیء قرار می دهد که دارای نقاط لنگری مختلفی است. وجه مشترک هر دو Mesh Line را یک Mesh Point تشکیل می دهد که به شکل لوزی است. علاوه بر این نقاط، بر روی Mesh، نقاط دیگری نیز به نام Anchor Point نیز وجود دارد که به شکل مربع بر روی شکل ظاهر می شود نقاط Mesh Point اگرچه مشابه Anchor Point می باشند اما مهمترین ویژگی آنها این است که دارای قابلیت اضافه شدن و رنگ پذیری هستند. به ناحیه بین هر چهار Mesh Point اصطلاحاً Mesh Patch گفته می شود که دارای ویژگی رنگ پذیری است. برای اینکه بیشتر با این روش و ابزار آن آشنا شوید به بررسی این تکنیک می پردازیم.

شبکه توری ابزار Mesh

شبکه توری ابزار Mesh

به طور کلی به دو روش می توان بر روی یک شی ء Mesh ایجاد کرد:

۱- بافت منظم و عددی (Regular Mesh)

در این روش ابتدا شیء مورد نظر را انتخاب کرده سپس به منوی Object رفته و دستور Create Gradient Mesh را اجرا نمایید. در پنجره باز شده ابتدا گزینه Preview را انتخاب کرده تا تغییرات را همزمان مشاهده کنید سپس تعداد سطرها (Rows) و ستون های (Columns) شبکه تور مانند و رنگ ظاهر شیء (Appearance) را با انتخاب یکی از گزینه های منو بازشو، تغییر دهید:

Flat : رنگ شیء به صورت یکدست و یکنواخت بدون تأثیر Highlight یا میزان رنگ سفید نمایش داده می شود.

To Center : رنگ اصلی شیء به تدریج در مرکز به رنگ سفید تبدیل می شود.

To Edge : رنگ اصلی شیء به تدریج در لبه ها به رنگ سفید تبدیل می شود.

گزینه Highlight نیز درصد رنگ سفید موجود در شیء Mesh را تعیین می کند.

شبکه توری منظم Regular Mesh

شبکه توری منظم Regular Mesh

۲- بافت نامنظم و ابزاری (Irregular Mesh)

برای این منظور ابزار (Mesh Tool (U را از جعبه ابزار انتخاب کرده و بر روی شیء مورد نظر کلیک کنید. در این حالت نیز شبکه تور مانند Mesh بر روی آن ظاهر می شود. برای اضافه کردن سطر افقی بر روی خطوط عمودی و برای اضافه کردن سطر عمودی بر روی خطوط افقی با ابزار Mesh کلیک کنید تا شبکه تور مانند با تعداد سطر و ستون مورد نظر شما ایجاد شود. به نکات زیر دقت کنید:

 با ابزار Direct Selection یا Lasso تعدادی از نقاط روی Mesh را انتخاب کرده سپس از پنل هایی مانند Swatches رنگ را بر روی این نواحی درگ کنید یا رنگ موردنظر را از پنل انتخاب نمایید.

 با ابزار Mesh می توان نقاط روی Mesh را تغییرداده و موجب تغییر شکل مورد نظر شد.

 برای حذف گره های Mesh لازم است به همراه ابزار Mesh کلید Alt را پایین نگه دارید.

 اگر در هنگام عملیات Mesh به منوی Window رفته و پنل (Transparency (Shift+Ctrl+F  را بر روی صفحه نمایش دهید با استفاده از گزینه Opacity می توان میزان شفافیت رنگ شیء و با استفاده از بخش Blending Mode نیز مد آمیختگی رنگ شیء دارای شبکه تور مانند Mesh با اشیاء زیر را تعیین کرد. اما در شکل زیر از گزینه Difference استفاده شده است، می توانید سایر گزینه های این منو را انتخاب کرده و اثر مد انتخاب شده در ترکیب رنگ اشیاء را مورد بررسی قرار دهید.

تنظیم مد آمیختگی و میزان شفافیت رنگ اشیاء

تنظیم مد آمیختگی و میزان شفافیت رنگ اشیاء

آشنایی با الگوها و اعمال آنها بر روی اشیاء

برای پر کردن سطح اشیاء علاوه بر رنگ آمیزی، می توان از الگوها و بافت های آماده یا ساخته شده نیز استفاده کرد بافت ها که به آنها Pattern گفته می شود عناصری هستند که در نتیجه تکرار و ریتم، سطح یا رویه یک شکل را پر می کنند و می توانند تأثیرات بصری مختلفی برای بینندگان و مخاطبین خود به نمایش بگذارند.

۱- نحوه اعمال بافت آماده بر روی اشیاء

۱- شی ء مورد نظر را انتخاب کنید.

۲- به بخش Library پنل Swatches رفته و از بخش Patterns و زیر مجموعه های آن یکی از بافت ها را انتخاب کنید تا پنل اختصاصی آن باز شود.

۳- در پنل مربوط به بافت مورد نظر، بر روی الگوی دلخواه خود کلیک نمایید تا بافت انتخاب شده بر شی ء مورد نظر اعمال گردد.

پرکردن شیء با الگوی انتخابی

پرکردن شیء با الگوی انتخابی

۲- نحوۀ ساخت بافت و اعمال آن بر روی اشیاء

همان طور که گفته شد، عامل اصلی تشکیل دهنده بافت بر پایه تکرار عنصر یا عناصر مورد نظر است. بنابراین برای ساخت یک بافت ترسیمی لازم است عنصر مورد نظر را در سطح شیء تکرار کنید. Illustrator به شکلی بسیار ساده این کار را برای شما انجام می دهد. برای این منظور لازم است مثال زیر را دنبال کنید.

مثال: سطح برگی با بافت دلخواهی مانند یک گل پر شود، برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید:
۱- شی ء مورد نظر که قرار است به عنوان عنصر پرکننده بافت مورد استفاده قرار گیرد را انتخاب کنید. (در این مثال یک گل برای ساخت بافت انتخاب شده است).

۲ عنصر مورد نظر (گل) را به پنل Swatches درگ کنید.

۳- شیء ای که قرار است بافت به آن اعمال شود (برگ) را انتخاب کنید.

۴- عنصر پر کننده بافت (گل) را در پنل Swatches انتخاب کنید همان طور که مشاهده می کنید سطح شکل با بافت مورد نظر پر شده است.

ایجاد الگوی دلخواه و پرکردن شیء با آن

ایجاد الگوی دلخواه و پرکردن شیء با آن

 نکته : چنانچه بخواهید اندازه بافت اعمال شده در شیء مورد نظر را تغییر دهید کافی است شیء را انتخاب کرده سپس با دابل کلیک بر روی ابزار Scale در جعبه ابزار در پنجره باز شده گزینهٔ Transform Patterns و گزینهٔ Preview را فعال کنید. سپس به بخش Scale رفته و با انتخاب گزینه Uniform اقدام به تغییر درصد مقیاس بافت موردنظر به صورت یکنواخت نمایید.با تغییر درصد، اندازه بافت نیز تغییر خواهد کرد.

تغییر اندازه الگو

تغییر اندازه الگو

 نکته : در صورتی که بخواهید بافت موجود در یک شیء را با بافت جدید جایگزین کنید کافی است عنصر پر کننده بافت جدید را با پایین نگه داشتن کلید Alt بر روی بافت قبلی شیء در پنل Swatches درگ نمایید. در این حالت مشاهده خواهید کرد تمامی اشیائی که با این بافت پر شده بودند با بافت جدید جایگزین خواهد شد.

جایگزینی الگوی جدید با قبلی

جایگزینی الگوی جدید با قبلی

 نکته : برای ویرایش یک بافت لازم است ابتدا آن را از پنل Swatches به Artwork انتقال داده و پس از اعمال تغییرات با پایین نگه داشتن کلید Alt آن را بر روی بافت قبلی درگ نمایید. در این حالت، بافت تغییر داده شده در تمامی اشیاء حاوی بافت قبلی، جایگزین خواهد شد.

 

آشنایی با رنگ های Spot

همان طور که قبلاً گفتیم در هنگام چاپ، رنگ ها از ترکیب چهار رنگ CMYK ایجاد می شوند که به آنها رنگ های ترکیبی یا Process Colors گفته می شود. دلیل آن نیز آن است که ماشین های چاپ افست دارای ۴ مخزن به رنگ های آبی فیروزه ای ، ارغوانی ، زرد و مشکی می باشند. البته بعضی از رنگ ها را نیز نمی توان از ترکیب چهار رنگ فوق به دست آورد مانند رنگ هایی که خارج از محدوده CMYK ایجاد می شوند یا رنگ های ساخته شده یا از پیش آماده، یا رنگ هایی مانند نقره ای، طلایی، فسفری و … ، که به این دسته از رنگ ها اصطلاحاً رنگ های تکی یا Spot Colors می گویند معمولاً از رنگ های Spot برای دقت های حرفه ای و جلوگیری از چاپ تقلبی بعضی از اشیاء و حتی گاهی برای صرفه جویی در تعداد رنگ ها نیز استفاده می شود. برای ساخت این دسته از رنگ ها کافی است قسمت هایی را که قصد دارید این نوع رنگ خاص را داشته باشند مشخص کرده سپس در چاپخانه این رنگ ها با ترکیبات خاصی ایجاد شده و به صورت جداگانه چاپ می شوند.

 آموزش تصویری : آشنایی با رنگ های Global و Process Colors

 

* نحوه ایجاد رنگ Spot در Illustrator 

برای ایجاد یک رنگ Spot در نرم افزار Illustrator کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

۱-  از پایین پنل Swatch با کلیک بر روی گزینه New Swatches یک نمونه رنگ جدید ایجاد کنید.

ایجاد رنگ جدید

ایجاد رنگ جدید

۲- در پنجره New Swatch از بخش Color Type گزینه Spot Color را انتخاب کرده سپس با استفاده از دستگیره های تنظیم رنگ، اقدام به ساخت رنگ موردنظر نمایید و در پایان بر روی دکمه Ok کلیک کرده تا رنگ Spot ساخته شود.

ساخت رنگ spot

ساخت رنگ spot

۳- برای تفکیک رنگ های Process و رنگ های Spot مورد استفاده در پروژه، می توان در illustrator از پنلی تحت عنوان Separations Preview استفاده کرد که با انتخاب گزینه Show Used Spot Color Only فقط رنگ های Spot مورد استفاده در پروژه نمایش داده خواهد شد.

تفکیک رنگ های ترکیبی و spot

تفکیک رنگ های ترکیبی و spot

 آموزش تصویری : آشنایی با رنگ های Spot

 

پایان درس بیست و پنجم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *