آموزش ایلوستریتور آشنایی با خط کش و خطوط راهنما ruller guide lines
آشنایی با استفاده از خط کش و خطوط راهنما در ایلوستریتور
16 ژانویه 2017
آموزش ایلوستریتور ترسیم مسیر و ویرایش آن
ترسیم مسیر و ویرایش آن با Pen و آشنایی با Fill و Stroke در ایلوستریتور
21 ژانویه 2017

آشنایی با Pen ، Pencil و Path در ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور آشنایی بآ path pencil pen
درس دهم : آشنایی با Pen ، Pencil و Path در ایلوستریتور

همان طور که قبلاً در نرم افزار های برداری گفتیم، این نرم افزار از بردار ها، خطوط و منحنی هایی تشکیل شیء، شده اند که با محاسبات ریاضی، موقعیت Y و X  تغییرات اعمال شده بر روی آنها، جابه جایی و بسیاری موارد مشابه دیگر، محاسبه و اجرا می گردد. اساس کار این نرم افزار ها بر پایه مسیر یا path است. مسیر ها مجموعه ای از خطوط می باشند، که از نقاطی به نام Anchor points یا نقاط لنگری تشکیل شده اند. وجود نقاط بر روی مسیر در حقیقت قابلیت انعطاف و تغییر شکل مورد نظر را به طراح یا کاربر می دهد.

آموزش تصویری آشنایی به مسیرها

آموزش تصویری کار با نقاط لنگری

در یک مسیر به فاصله بین هر دو نقطه، یک قطعه مسیر  (Path Segment)  می گوییم بنابراین می توان گفت مسیرها مجموعه ای از قطعه مسیرهایی می باشند که اساس و ساختار آنها را نقاط تشکیل می دهند.قطعه مسیرها می توانند به صورت منحنی یا خطوط مستقیم ترسیم شوند.

قطعه مسیر و نقاط لنگری

قطعه مسیر و نقاط لنگری

در نرم افزار برداری Illustrator ابزار های ترسیم مسیر مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان مسیرها و اشکال مختلفی را ترسیم کرد ما در ادامه به بررسی تعدادی از این ابزار ها و کاربرد آنها می پردازیم.

 

کار با Pencil Tool و تنظیمات آن
یکی از ابزار های ترسیم مسیر است که از آن برای انجام ترسیمات خطی آزاد استفاده می شود.
مراحل زیر را انجام دهید: Pencil برای ترسیم مسیر با ابزار
۱-  ابزار Pencil را انتخاب کنید.
۲-  آن را به محل ترسیم برده و با درگ کردن اقدام به ترسیم شیء مورد نظر نمایید.
نکته : چنانچه در هنگام ترسیم توسط ابزار Pencil کلید  Alt را پایین نگه دارید یک مسیر بسته ایجاد خواهد شد. چنانچه بر روی یک مسیر ترسیم شده مجدداً از ابزار Pencil استفاده نمایید توسط این ابزار  می توان عمل Reshape یا تغییر شکل مسیر قبلی را انجام داد.

تغییر شکل Pencil

تغییر شکل Pencil

با دابل کلیک بر روی ابزار Pencil در جعبه ابزار، پنجره تنظیمات آن باز می شود که شامل گزینه های Tolerances و Options است.

در بخش باز شده از قسمت Tolerances می توان تنظیمات زیر را انجام داد:

Fidelity : با استفاده از این گزینه می توان میزان دقت ابزار را در هنگام ترسیمات تعیین کرد به طوری که با افزایش این مقدار، ابزار دقت خود را از دست داده و علاوه بر کاهش تعداد نقاط، قطعه مسیرهای ترسیمی نیز نرم تر  می شوند. در حالی که با کاهش مقدار آن، ترسیم با همان دقت موردنظر طراح ایجاد می شود.

تغییر Fidelity

تغییر Fidelity

Smoothness : با استفاده از این گزینه می توان میزان نرم شدن و انحنای اعمال شده در هنگام استفاده از این ابزار را تعیین کرد و مقدار آن بین ۰ تا ۱۰۰ قابل تغییر است. در حداقل مقدار، تعداد نقاط افزایش یافته و میزان نرم شدن قطعه مسیر ها نیز کاهش می یابد و برعکس در حداکثر مقدار، تعدا نقاط کاهش یافته و بر میزان نرم شدن قطعه مسیرها افزوده خواهد شد.

تاثیر Smoothness

تاثیر Smoothness

علاوه بر دو گزینه گفته شده، در بخش Options می توانید گزینه های زیر را نیز انتخاب نمایید:

Fill New Pencil Strokes : با انتخاب این گزینه هنگام ترسیم جدید، رنگ پرکننده ای که در ترسیم قبلی برای شکل انتخاب کرده ایم، در ترسیم جدید نیز وجود خواهد داشت. با غیر فعال کردن این گزینه برای هر ترسیم جدید رنگ پرکننده قبلی از بین رفته و شکل بدون رنگ خواهد بود.

Keep Selected : انتخاب این گزینه باعث خواهد شد پس از ترسیم، طرح مورد نظر به حالت انتخاب شده باقی بماند.

Edit Selected Paths : انتخاب این گزینه باعث می شود کاربر بتواند پس از ترسیم با استفاده از Pencil مسیر مورد نظر را ویرایش کند.

 

ابزار Pen

ابزار Pen یکی از ابزارهای ترسیمی نرم افزار Illustrator است که مهم ترین کاربرد این ابزار، ترسیم اشکال توسط مسیرها است. همان طور که می دانید مسیر ها (Paths) به مجموعه ای از نقاط مرتبط به هم گفته می شود که هر یک از این نقاط قابلیت ویرایش و تغییر داشته و همین ویژگی انعطاف بسیار زیادی را در هنگام ترسیم اشکال به کاربران و طراحان می دهد. ضمن اینکه نقاط موجود در مسیرها می توانند سبب ارتباط بین خطوط مستقیم یا منحنی شوند.

مسیر ها و نقاط اتصال

مسیر ها و نقاط اتصال

نقاطی که در یک مسیر سبب ارتباط خطوط به یکدیگر می شوند شامل دو گروه زیر می باشند:

نقطه گوشه (Corner Point) : نقاطی هستند که سبب اتصال مسیر ها به یکدیگر به صورت تند و زاویه دار می شوند. این نقاط می توانند علاوه بر ارتباط دو خط مستقیم، خطوط منحنی به مستقیم را نیز به یکدیگر
متصل نمایند.
نقطه منحنی (Smooth Point) : این نقاط بر خلاف نوع قبلی سبب ارتباط دو مسیر به یکدیگر به صورت نرم می شوند.

 

انواع نقاط در یک مسیر

انواع نقاط در یک مسیر

به طور کلی در هنگام ایجاد مسیر ها در اکثر نرم افزار های گرافیکی از جمله Illustrator سه نوع نقطه ایجاد می شود که عبارتند از:
۱- نقاط متقارن الاکلنگی (Symmetrical) : نقاطی هستند که دستگیره های آنها حالت الاکلنگی داشته یعنی با بالارفتن یک دستگیره، دستگیره مقابل پایین می رود ضمن اینکه با کشیدن یک دستگیره، دستگیره مقابل نیز برابر با آن کشیده می شود.

نقاط Symmetrical

نقاط Symmetrical

۲- نقاط نامتقارن الاکلنگی (Smooth) : نقاطی هستند که دستگیره های آنها حالت الاکلنگی داشته یعنی با بالا رفتن یک دستگیره، دستگیره مقابل پایین می رود اما با کشیدن یک دستگیره، دستگیره مقابل هیچ گونه تغییری نمی کند.

نقاط Smooth

نقاط Smooth

۳- نقاط نامتقارن غیرالاکلنگی (Cusp) : نقاطی هستند که دستگیره های آنها حالت الاکلنگی نداشته و با کشیدن یک دستگیره، هیچ گونه تغییری دستگیره مقابل آنها پیدا نمی کند. به این نقاط منقاری یا شکسته نیز گفته می شود.

نقاط Cusp

نقاط Cusp

نکات کلیدی برای استفاده از ابزار Pen

– هنگام رسم اشکال با استفاده از ابزار Pen، سعی کنید از نقاط ثقل کمتری استفاده کنید.
– نقاط ثقل را در جاهایی که می خواهید جهت خط یا منحنی را تغییر دهید اضافه کنید.
– از کلید های میانبر مانند Alt و Ctrl استفاده کنید تا بتوانید با سرعت یک ابزا را به ابزار دیگر تبدیل یا تغییر دهید و path را ویرایش کنید.
– هنگامی که کلید Shift را نگه داشته اید و نقطه ثقل بعدی را اضافه می کنید، به صورت خودکار این نقطه با زاویه هایی با مضرب ۴۵ اضافه می شود.

پایان درس دهم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *