آموزش ایلوستریتور Transform Illustrator
آشنایی با دستورات Transform در ایلوستریتور
6 فوریه 2017
آشنایی با تنظیم ترتیب قرارگیری اشیاء
آشنایی با تنظیم ترتیب قرارگیری اشیاء در ایلوستریتور
12 فوریه 2017

آشنایی با ابزار Free Transform در ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور free Transform Illustrator
درس نوزدهم : آشنایی با ابزار  Free Transform

همان طور که گفتیم دستورات مربوط به Transform در نرم افزار Illustrator به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از این روش ها استفاده از ابزار Free Transform است برای این منظور لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا شیء یا اشیاء مورد نظر را با ابزار Selection انتخاب کنید. سپس در جعبه ابزار Free Transform را انتخاب کنید. در این حالت یک پنل چهار گزینه ای به شکل زیر باز خواهد شد که از آن می توان برای کمک به انجام عملیات Transform اشیاء استفاده کرد.

پنل ابزار Free Transform

پنل ابزار Free Transform

همان طور که مشاهده می کنید این پنل شامل گزینه های زیر است:

Constrain : تناسب بین پهنا و ارتفاع در هنگام تغییر شکل اشیاء حفظ می شود.توجه داشته باشید که به جای فعال کردن این گزینه می توان از کلید Shift نیز به همراه ابزار استفاده کرد.

Free Transform : با انتخاب این گزینه و بردن اشاره گر به سمت یکی از دستگیره های گوشه یا وسط کادر Bounding Box مشاهده خواهید کرد که اشاره گر ماوس به شکل های متفاوتی در آمده و به کاربر امکان تغییرات آزاد در جهت های مختلف را می دهد.

Perspective Distort : عمل تغییر شکل شیء مورد نظر باعث عمق دادن به آن خواهد شد. به طوری که با گرفتن یکی از گوشه های شیء انتخابی مشاهده خواهید کرد که شیء تحت تاثیر پرسپکتیو قرار گرفته و عمق داده می شود.

Free Distort : عمل تغییر شکل شیء مورد نظر موجب می شود کاربر بتواند شیء انتخابی را در تمام جهات تغییر شکل دهد و ساختار اصلی آن را کاملاً بهم بریزد.

تغییر شکل با Perspective , Free Distort

تغییر شکل با Perspective , Free Distort

آشنایی با پنل (Transform (Shift+F8

یکی دیگر از روش های متنوع عملیات Transforming نرم افزار Illustrator استفاده از پنل اختصاصی Transform برای تغییر شکل اشیاء است. پس از فعال کردن این پنل شیء یا اشیاء مورد نظر را انتخاب کرده، سپس به کمک این پنل اقدام به تغییر مکان، اندازه، چرخش و همچنین Shear یا تحت زاویه قرار دادن عنصر انتخابی نمایید.

پنل Transform

پنل Transform

آشنایی با ابزارهای Transform

یکی از امکانات کاربردی نرم افزار در مورد عملیات Transform امکان استفاده از ابزارها برای انجام تغییرات بر روی اشیاء می باشد به طوری که توسط این ابزارها علاوه بر تغییرات دستی، امکان تغییرات دقیق و عددی نیز وجود دارد. برای اینکه بیشتر با این ابزارها و کاربرد آنها آشنا شوید در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم:

ابزار Rotate : همان طورکه پیش از این گفته شد از این ابزار برای چرخش استفاده می شود اما امکان بیشتری که ابزارها به کاربر می دهند آن است که فرد می تواند نقطهٔ ثقل چرخش را به صورت دستی تغییر دهد.

ابزار Reflect نیز که عمل قرینه سازی اشیاء را در جهت محور افقی و عمودی انجام می دهد کافی است ابتدا شکل مورد نظر را انتخاب کرده سپس با انتخاب ابزار Reflect از جعبه ابزار در نقطه ای بر روی صفحه کلیک کرده تا نقطه ثقل شیء به عنوان محور انعکاس، برای انجام عمل Reflect تعیین گردد. در ادامه با کلیک و درگ شیء، مشاهده خواهید کرد که قرینه آن ایجاد می شود در این حالت نیز اگر کلید Alt را پایین نگه دارید علاوه بر قرینه سازی یک کپی نیز از آن ایجاد می شود.

قرینه سازی با Reflect Tools

قرینه سازی با Reflect Tools

کپی کردن تغییرشکل های اعمال شده

یکی از روش هایی است که به واسطه آن می توان تمامی Transform  های انجام شده روی یک شیء را به شکل های دیگر تعمیم داد. این کار مزایای متعددی نسبت به سایر روش ها دارد. مهم ترین آن صرف زمان بسیار کمتر است. به آموزش تصویری زیر توجه فرمایید:

آموزش تصویری تکرار تغییرات اعمال شده از یک شیء بر روی شیء های دیگر

پایان درس نوزدهم 

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *