آموزش ایلوستریتور free Transform Illustrator
آشنایی با ابزار Free Transform در ایلوستریتور
7 فوریه 2017
آشنایی با مفهوم لایه و کاربرد آن
آشنایی با مفهوم لایه و کاربرد آن در ایلوستریتور
12 فوریه 2017

آشنایی با تنظیم ترتیب قرارگیری اشیاء در ایلوستریتور

آشنایی با تنظیم ترتیب قرارگیری اشیاء
درس بیستم : آشنایی با تنظیم ترتیب قرارگیری اشیاء

در هنگام کار با اشیاء، یکی از مواردی که یک طراح معمولاً در هنگام چیدمان عناصر موجود در صفحه زیاد با آن روبرو می شود، تغییر ترتیب قرار گیری اشیاء بر روی یکدیگر است. به طوری که گاهی لازم است به جز جابه جایی افقی و عمودی شیء در صفحه به لحاظ ترتیب قرارگیری برروی یکدیگر نیز، شیء ای به روی سایر اشیاء منتقل شده یا برعکس به زیر آنها انتقال یابد. این انتقال به بالا و پایین اشیاء، یکی از مواردی است که در هنگام ایجاد، ویرایش و ترکیب بندی محتویات یک صفحه، معمولاً توسط کاربران در طول یک پروژه زیاد اتفاق می افتد.

بدین لحاظ در این قسمت و در ابتدای کار با اشیاء داخل صفحه، با نحوه مرتب سازی و تغییر ترتیب قرارگیری اشیاء بر روی یکدیگر آشنا خواهیم شد. برای شروع کار، چند شیء مختلف را که از قبل آماده کرده اید، بر روی صفحه قرار دهید یا با استفاده از ابزارهای ترسیمی ، اقدام به ترسیم حداقل سه شیء بر روی صفحه نمایید سپس با استفاده از ابزار Selection شیء مورد نظر را انتخاب کرده و با کلیک راست از زیر منوی Arrange یکی از دستورات زیر را انتخاب کنید:

زیرمنوی Arrange

زیرمنوی Arrange

([+Bring to Front (Shift+Ctrl : اجرای این دستور باعث می شود شیء انتخابی بر روی سایر اشیاء قرار گیرد.

شیء انتخابی در بالاترین سطح

شیء انتخابی در بالاترین سطح

(]+Send to Back(Shift+Ctrl : اجرای این دستور سبب انتقال شیء به زیر سایر اشیاء خواهد شد.

شیء انتخابی در پایین ترین سطح

شیء انتخابی در پایین ترین سطح

  نکته : با استفاده از دستور Bring Forward شیء انتخابی تنها یک مرحله و به اندازه یک شیء به جلو انتقال یافته و با دستور Send Backward این شیء تنها یک مرحله و به اندازه یک شیء به زیر انتقال داده می شود.

جابه جایی شیء به یک سطح پایین تر یا بالاتر

جابه جایی شیء به یک سطح پایین تر یا بالاتر

Send to Current Layer : از این دستور برای انتقال شیء انتخاب شده به لایه جاری یا فعال استفاده می شود.

نکته : توجه داشته باشید که دستورات زیر منوی Arrange ، در محدوده اشیاء و تغییر ترتیب قرار گیری آنها بر روی یکدیگر قابل اجرا است و از این دستورات نمی توان برای لایه ها و تغییر ترتیب آنها استفاده کرد.

گروه بندی اشیاء

در هنگام کار با یک پروژه گرافیکی، بسیاری اوقات لازم است تعدادی از مسیرهای مرتبط به هم را در قالب یک مجموعه، گروه بندی کنید. این عمل می تواند شما را در جابه جایی، تغییر اندازه و به طور کلی در
ساخت یک شیء گرافیکی کمک فراوانی نماید. برای اینکه بیشتر با این روش و کاربرد آن آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید:

مثال: فرض کنید در پروژه گرافیکی مانند شکل زیر دو ردیف از اشیاء وجود دارد که قرار است در ابتدا ردیف اوّل و سپس ردیف دوم و در انتها نیز دو ردیف با هم به صورت یک گروه تو در تو (Nested Group) در آیند. برای این منظور لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

با استفاده از ابزار Selection و درگ در اطراف ردیف اوّل آنها را به حالت انتخاب در آورید.

به منوی Object رفته و دستور (Group (Ctrl+G را اجرا کنید در این حالت از مجموعه اشیاء ردیف اوّل یک گروه ایجاد شده که قابل جابه جایی و تغییر اندازه گروهی است.

همین کار را یک بار دیگر برای ردیف دوم و یک بار برای دو ردیف دیگر انجام دهید تا سه گروه متداخل از اشیاء ایجاد گردد.

نکته : برای اینکه اشیاء یک گروه را به حالت اوّل در آورده و از حالت گروه خارج نمایید می توانید مجدداً به منوی Object رفته و دستور (Ungroup (Shift+Ctrl+G را اجرا کنید.

حال با ابزار Group Selection بر روی اوّلین شیء گروه اوّل کلیک کنید همان طور که مشاهده می کنید این عنصر به حالت انتخاب در می آید با کلیک دوم بر روی همین شیء مشاهده خواهید کرد که ردیف اوّل به حالت انتخاب در می آید و با کلیک سوم نیز ردیف دوم به مجموعه انتخاب های قبلی اضافه خواهد شد.

گروه بندی اشیاء و انتخاب آنها با ابزار Selection Group

گروه بندی اشیاء و انتخاب آنها با ابزار Selection Group

 

آموزش تصویری گروه بندی اشیاء در ایلوستریتور

 

در مثال قبلی اگر بر روی اشیاء گروه شده دوباره با ابزار Selection کلیک کنید، تمام گروه به حالت انتخاب در می آید، به دلیل اینکه در قسمت قبل با این اشیاء سه گروه متداخل ایجاد شد. چنانچه بخواهیم یکی از اشیاء گروه را به صورت مجزا از سایر اشیاء ویرایش نماییم لازم است به تعداد گروه ها ( در اینجا سه بار ) بر روی شیء مورد نظر دابل کلیک کنیم. در این حالت شیء مورد نظر به حالت ایزوله (Isolate) – حالت ایزوله به فضای اختصاصی گفته می شود که شیء مجزا از سایر اشیاء، قابلیت ویرایش و تغییر را خواهد داشت – در آمده و به تنهایی قابل ویرایش خواهد بود.

انتخاب اشیاء گروه بندی شده به صورت مجزا با ابزار Selection

انتخاب اشیاء گروه بندی شده به صورت مجزا با ابزار Selection

برای برگشت به هریک از سطوح مربوط به گروه ها کافی است در نوار کنترل بر روی نام گروه مربوطه کلیک کنید.

آموزش تصویری ایزوله کردن اشیاء در ایلوستریتور

 

پایان درس بیستم

درس قبلی درس بعدی
مشاهده لیست دروس آموزش مقدماتی ایلوستریتور

مدیر
مدیر
کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک ، ایده پرداز ، مشاور در زمینه تبلیغات ، طراح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *